Barevná revoluce v Makedonii šedne

Politická krize v Makedonii trvá již několik let. Prezident Grujevski ve svém novoročním projevu řekl, že rok 2015 byl nejtěžším v historii země, ale zakřikl to. Barevná revoluce v této malé zemičce se notně protahuje a nikdo neví, proč je vlastně Makedonie tak moc důležitá. Původně se myslelo, že kvůli projektu ruského plynovodu přes Turecko, posléze kvůli plánované čínské dopravní trase z řeckého přístavu Pireus do střední a západní Evropy, ale doopravdy to nevíme.

V minulém roce na jaře v této zemi proběhla třídenní válka, kdy albánská polovojenská organizace, tzv. Osvobozenecká národní armáda, zaútočila na několika místech v zemi, ale jak náhle krize začala, tak také skončila. Srbský publicista Miroslav Lazanski to komentoval slovy, že albánští teroristé fungují na principu on/off, kde knoflík ovládá americká diplomacie. Mimochodem, strašit tamní vládu ihned přispěchala Victoria (fuck-off) Nulandová. Dalším krokem byla revoluce „socialisty“ Gorana Zaeva, který přišel s odposlechy špiček vládní strany VMRO a viní tím vládu z korupce. Něco podobného se zkoušelo také v Maďarsku, kde se hledala páka na Viktora Orbána, ale odposlechy byly aktuální kauzou také v Německu, dokonce na úrovni kancléřky Merkelové.

Pozastavovat se nad tím, že v Makedonii bují korupce, je sice zásadové, ale proč proboha kvůli tomu popotahujeme jen Makedonce, eventuálně Řeky. Na černohorského premiéra Džukanoviće je vydán mezinárodní zatykač pro černý obchod s cigaretami, ale jelikož dovedl svoji zemi do NATO, mlčí se o tom. Skutečnost, že přes Kosovo proudí tvrdé drogy pro celý evropský trh, se uvádí ve všech oficiálních statistikách, ale jelikož jsou to političtí spojenci, také to nikomu nevadí. Obchod s lidskými orgány? Bídná pomluva, jak tvrdí česká intelektuálka Markéta Hejkalová. A co my s Kalouskovými padáky a Babišovým Agrofertem?

Proč se divíme, že dochází ke korupčnímu jednání v regionu, kde se nám podařilo vytvořit malá mafiánská knížectví s populací tak malou, že se tam všichni znají a vytvářejí klanové vazby? O co a komu v Makedonii jde, se teprve dozvíme. Všechna tato snaha přece musí mít nějaký cíl. Předčasné volby proběhnou v červnu, ale zdá se, že ke zvolení současné revoluční opozice bude zapotřebí nějakého zázraku. A co my víme, třeba se stane.

Michail Stavrev

ještě k tématu: http://podsmetakem.cz9.cz/byvaly-sef-makedonske-kontrarozvedky-byl-zatcen/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 × one =