Báťuška

Báťuška je výraz pro staršího příbuzného, blízkého člověka, je to vyjádření přirozené autority, synonymum ochránce. Běloruskému prezidentovi Lukašenkovi se dlouhá léta neřekne jinak. Existence jeho režimu se ukázala být nesmírně užitečnou. Báťuška zůstal stranou měnící se Evropy, ačkoli titul „poslední diktátor“ není na místě, máme jich v Evropě více, stačí se podívat po politických špičkách Černé hory a kosovského státu, nakonec evropskou zemí a členkou NATO je i Erdoganův turecký pašalik. Naštěstí Angela Merkelová se ukázala být neschopným diktátorem, což je podle některých dobře, ale jsou i jiné názory.
Lukašenko je však přece naprosto jedinečný politický prvek na současné šachovnici. Všechny okolní země prodělávají krize – Polsko a Pobaltí čelí exodu svého obyvatelstva na Západ a vylidňují se bez ohledu na členství ve všech možných paktech a spolcích, Rusko je opět ve studené válce a Ukrajina je jeden velký krach – morální, politický i ekonomický. Báťuška z toho všeho ční jako bolavý palec, protože jeho zemi se daří zdaleka nejlépe. Je to ostuda, zvláště pro exportéry tzv. demokracie, jelikož se ukazuje, že politika jednoho východoevropského diktátora je v úhrnu mnohem inteligentnější než stohy eurodirektiv. Co s tím?
Naši geniální páni a vládci přišli se zcela novým řešením – vezmou si tuto zemi i s Báťuškou, ponechají vše jak je, jenom to ukradnou Rusům. Ušetří se za cestovní výlohy všech možných aktivistů a tvorbu humanitárních agentur, nebude třeba trestat běloruské sportovce, ačkoli právě tím se Lukašenkovi mnohokrát hrozilo. Média nebudou muset v jednom kuse lhát, jako to bylo v případě Ukrajiny, budou prostě mlčet. Po vzoru Číny bude jedna EU – dva systémy.
Lukašenko je teď ve velmi nepříjemné situaci – musí čelit tlaku Západu, který, jak se ukázalo v případě Ukrajiny nebo Jugoslávie, může být osudovou hrozbou. Z druhé strany stojí Moskva, která si něco takového asi jen těžko nechá líbit. Báťuška skáče mezi kulkami a těžko říci, jak jeho tanec dopadne. Zpravodajský server lenta.ru nedávno přišel s článkem na adresu běloruského prezidenta – Kravatu má exportní, ale trenky naše. Tato fráze dokonale vystihuje vážnost situace. Ale může se stát nakonec cokoli. Snaze expandovat na východ (Evropy) dochází dech, dosavadní strategie selhaly. Celý systém čekají nutné změny, chtělo by se říci, že i kapitalismus potřebuje perestrojku. V takovéto situaci se může klidně stát, že Báťuška bude mít delší politickou životnost, než jeho oponenti v Evropě.

/stv

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

17 − ten =