Dalajláma a velké divadlo

V KOMentovaných CITátech se rozebírá nesnadný osud, jež po generace a věky stíhá střechu světa. Poslední tibetský dalajláma Tändzin Gjamccho je jedna z nejrozporuplnějších postav světových dějin tohoto a minulého století. Je to muž velmi starý, pamatuje mnohé, včetně druhé světové války. Jeho osobu můžeme vidět ve filmu Sedm let v Tibetu, kde je líčeno až romantické přátelství s německými „turisty“ zosobněnými Bradem Pittem. Jeho přítelem se stal nakonec i agent CIA John Kenneth Knaus, který vedl speciální operaci ST Circus. Duchovní vůdce Tibetu pobíral od strýčka Sama apanáž 180 000 dolarů ročně a chystal partyzánskou válku proti Číně. Američané cvičili speciální jednotky Tibeťanů ve Skalistých horách v Camp Hale. John Kenneth Knaus toto a mnoho jiného řekl do kamery americké filmařky Lisy Catheyové v dokumentu CIA v Tibetu, podrobnou reportáž o tom napsali v Süddeutsche Zeitung a Derr Spiegel, více zde :http://www.spiegel.de/politik/ausland/dokumentation-cia-bildete-widerstandkaempfer-in-tibet-aus-a-837756.html.

Ať už ale budeme o tomto muži soudit cokoli, zbožšťovat jej, nebo zatracovat, jeho poslední kousek vyrazil dech všem, uctívačům i posmívačům. Jeho svátost dalajláma přicestovala do Moskvy. A kdyby je to. Během svého veřejného vystoupení v Balšom těatre (Velkém divadle) pochválil politiku Ruska a osobně Vladimira Putina. Poděkoval mu za boj proti Islámskému státu, dokonce zkritizoval Baracka Obamu a jeho spojence ze Saudské Arábie za bezmyšlenkovité podporování světového terorismu.

Proč to udělal? Možné jsou dva scénáře. Za prvé. Jeho svátost dál zůstává v žoldu Ameriky a celé toto velké divadlo má jen zhoršit vztahy Ruska a Číny. Ale je možná i druhá varianta, že tento muž, který se blíží smrti, hledá útěchu a klid ducha. Ukáže-li se nakonec pravdivým, že jedna z nejproklamovanějších duchovních autorit západního světa, opustila loď, neznamená to, že je v ní díra? /stv

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one × 3 =