Ještě jedno výročí: jak byl sestřelen mýtus o F-117

Sestřelený F-117 před 17-ti lety.

Letecká bitva o nebe nad Jugoslávií byl nerovný souboj mezi tisícovkou letadel zemí NATO a několika desítkami strojů Jugoslávské lidové armády. Hned zkraje této nevyhlášené války se však povedl husarský kousek – před 17 lety, 26. dubna 1999 sestřelila protivzdušná obrana JLA neviditelný bombardér F-117 technologie Steels. K sestřelu došlo u obce Bučanovce v 20:42 h, letoun zasáhla 3. divize, 250. brigády protivzdušné obrany JLA, jednotce velel Zoltan Dani.

Díky zkušenosti posádky, kvalitní technice a „menším technickým inovacím“ se podařilo F-117 sestřelit ze země dvěma raketami typu Něva. Práce protivzdušné obrany byla velice těžká, protože radary se mohly pouštět jen na malou chvilku, aby nebyly detekovány a zasaženy. Přesto se podařilo neviditelný letoun zachytit. Jak? O tom existuje mnoho spekulací. Každopádně hned ve čtvrtý den války byl sestřelen stroj, který byl do té doby chápán jako symbol vzdušné nadvlády USA, v Iráku Steels proletěl celkem 1270 krát, aniž se ho podařilo zaznamenat. Zlí jazykové tvrdí, že ony „menší technické inovace“ si přijeli do Jugoslávie vyzkoušet „nějací ruští turisté“.

Média svobodného světa dlouho hlásala, že nejde o sestřel, ale technickou závadu stroje, který měl nalétáno nemálo hodin. Záhy poté však byly uveřejněny fotografie křídla Steelsu s dírou jako fotbalový míč – místní obyvatelé sbírali kousky letadla jako fetiš.

/stv

zdroj: www.vesti.rs/NATO/Dan-kada-je-oboren-F-117A-3.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 × one =