/KOMentované CITáty/Bohyně náhody a ministr financí

Pouhé dva dny poté, co Sněmovna neschválila vládní protikuřácký zákon, na transparentním účtu hnutí ANO přistálo půl miliónu od tabákové společnosti. Protikuřácký zákon spadl minulý týden ve středu pod stůl právě kvůli hlasování poslanců ANO. (…)

Vicepremiér a lídr ANO Andrej Babiš odmítl, že by štědrý dar od tabákové společnosti měl něco společného s hlasováním. Dodal, že tuto firmu nezná.“(Jan Martínek, Po protikuřácké blamáži dostalo ANO půl miliónu od tabákové firmy. Právo 2. června.)

    Tento případ je krásnou ukázkou působení antické bohyně štěstí. Tyché neboli Fortuna z rohu hojnosti uděluje dary a z černého pytle zase sype neštěstí, rány a karamboly. Na Babiše se tentokrát usmálo štěstí. Ale lidé bývají už tak podezíraví a závistiví, že našemu držiteli klíčů od státní pokladny budou závidět – neuvěří, že to byla náhoda. Štěstí, jak se říká, sedne i na vola, a o Babišovi si něco tak ošklivého nemůžeme ani představit. On je přece chytrý, ví, co dělá. Jemu dokonce i čápi do hnízda kladou zlatá vejce. Jako ministr financí je pln starostí, krabatí si čelo přemýšlením, jak přilepšit lékařům, sestrám, učitelům, horníkům bez práce, penzistům.

    Babo raď, kde vzít peníze a nekrást? Jedna čarodějnice mu navrhne řešení – zaveď progresivní daň! V akademických příručkách národního (i mezinárodního) hospodářství se tvrdí, že progresivní daň je nejdůležitějším prostředkem, jak vyrovnávat narůstající rozpor mezi nejbohatšími a nejchudšími, jak získat peníze na nezbytné věci. Vezmeš-li totiž nějaké procento těm, co ani nevědí, kam s penězi, získáš do státní pokladny slušnou sumu peněz. – Ale to nejde – namítne pan ministr –, přece jsem nešel do politiky, abych se dřel, vysedával v parlamentě, poslouchal nadávky a kecy, vysedával do noci nad lejstry a přitom, abych ještě musel za nezištnou práci pro blaho občanů doplácet ze svého. To budu raději vybírat penízky od párkářů, zmrzlinářů, prodavačů tkaniček a jiných takových podvodníčků.

Komentátor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 × four =