Miloševićův tajný plán na vyčištění Kosova

Bulharská televize BTV (komerční kanál Donalda R. Murdocka) natočila v roce 2012 dokument Tajná historie plánu Podkova, kde bývalá ministryně zahraničí Bulharska Nadežda Nejnski vzpomíná, kterak odhalila světu tajemný plán Srbů na eliminaci kosovských Albánců, tzv. operaci Podkova.
Nadežda Nejnski (dříve Michajlova) byla v době bombardování Jugoslávie ministryně zahraničí vlády premiéra Kostova. Počátkem roku 1999 předala stanovisko své vlády o situaci na Kosovu svému německému kolegovi Joschkovi Fischerovi. Nešlo o materiál na expertní úrovni, ale politické stanovisko tehdejší pravicové vlády, zpravodajské služby Bulharska nad ním vyjádřily pochyby. Nicméně v Sofii tehdy zkrátka někde objevili tajný Miloševićův plán na vyhnání a vyhlazení albánského obyvatelstva v autonomní oblasti Kosovo a Metochije. V roce 1999 tato zpráva zapadla, protože podobných odhalení se objevilo těsně před bombardováním celá řada a prohlášení bulharské vlády nikdo nebral jinak, než jako projev servility. Zcela jinak ale působí tato informace vytržená z kontextu těchto událostí.
K jejímu využití po letech došlo hned dvakrát. Poprvé byla operace Podkova oprášena v roce 2007, kdy Joschka Fischer křtil svoji autobiografickou knihu. Neodpustil si slova chvály bývalé kolegyně: „Bulharská ministryně zahraniční Michajlova mi poskytla tuto informaci, kterou disponovala její vláda. Já jsem předal informaci dále. Byla prozkoumána a vyhodnocena jako pravdivá.“ Posléze ale dodává: „Jenom říkám, co se stalo. Vyúčtování chápu jiným způsobem.“ Tehdejší lídr menší koaliční strany Zelených (ve vládě s SPD) „musel využít všechnu svojí autoritu a výmluvnost, aby přesvědčil Zelené o smyslu německé angažovanosti.“ Zvláště podotýká, že jeho kniha nemá být chápána jako „vyřizování účtů s tehdejším kancléřem Gerhardem Schröderem a ještě méně s jeho bývalou milovanou stranou Zelených.“
Fischer, původně anarchista, který řezal do policajtů během nepokojů v roce 1968, vyrostl v opravdového diplomata. Za jeho slova by se nemusel stydět ani kardinál Richelieu – „informaci dostal, pak jí někomu předal a někdo další řekl, že…“ Co z toho vyplývá? Vykutálený Joschka si nade vším myje ruce a vinu za rozpoutání války, kde Němci sehráli zásadní roli, hází na Bulhary. Ale upřímně, kdyby byla operace Podkova prokazatelná, nestala by se hlavním bodem obžaloby během soudního procesu se Slobodanem Milošeivćem?

Michail Stavrev

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

twenty + 4 =