NATO shazuje bomby do Jadranského moře

Munice, kterou se nepovede využít při bojových nebo cvičných misích, bombardéry shazují, aby zvýšily svůj dolet. Nejinak je tomu i s letadly operujícími z italských základen NATO. Novinář Gianno Lannes obvinil svoji vládu ze lži – na místo šesti zón, vytyčených pro shoz nevyužité munice v mezinárodních vodách, je jich ve skutečnosti 24 a nalézají se i ve výsostných vodách Itálie a Chorvatska. Válečné stroje tak svůj nevyužitý smrtonosný náklad odkládají v zóně od Terstu po Otrantská vrata, prakticky v celém Jadranu. Nevybuchlá munice se nachází i v blízkosti pobřeží a představuje velké ekologické nebezpečí.

„Na dně u pobřeží Pesary, padesát mil od pobřeží, se nachází ohromný arsenál bomb z druhé světové války a z roku 1999 při bombardování Jugoslávie“, říká Lannes. „Koncentrace yperitu, fosforu a dalších jedovatých látek jsou odstrašující a tyto bomby, vystavené silným mořským proudům, jsou pohyblivým arsenálem smrti.“

Lannes připravuje knihu na toto téma, kde se zabývá mimo jiné nenadálým úhynem delfínů a želv u pobřeží jižní Itálie. Na tělech uhynulých zvířat byly nalezeny popáleniny a hluboké rány.

 

Michial Stavrev

zdroj: http://sulatestagiannilannes.blogspot.cz/2013/11/attentati-e-minacce-di-morte-contro.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

16 + 16 =