O teroristech, anarchistech a fašistech v Terezíně

Terezínská pevnost není mementem pouze druhé světové války. Za jejími hradbami našlo smrt i mnoho válečných zajatců z války první. Zemřel zde také Gavrilo Princip, člověk, který spáchal atentát na vévodu Františka d´Este v roce 1914 v Sarajevu. Skonal ve vězení v Terezíně na tuberkulózu 28. dubna 1918. Způsob, kterým jsou informace o jeho osobě a etniku podávány během prohlídky památníku dnes, mne nutí napsat o tom několik slov.

Neskutečně mě rozhořčilo, když při návštěvě školního výletu průvodce P.R. vyprávěl o teroristovi Gavrilu Principu. Logika pana odborného průvodce P. R. (jméno jen nám známé) v Národním památníku v Terezíně mne vede k závěru, že naši legionáři, TGM, Kubiš a Gabčík, byli vlastně také anarchisté a dokonce teroristé.

Není podstatné, co si onen cca 30-ti letý muž osobně myslí, ale důležité je, že za státní peníze vymývá mozky dětem a nezná souvislosti, ba ani historická fakta. Takže malé připomenutí k jeho výkladu. Gavrilo Princip a jeho společníci nebyli nikdy členy tzv. „Černé ruky“ (organizace srbských důstojníků, která svrhla prorakouskou dynastii Obrenovićů v roce 1903), ale vlastenecké organizace „Mladá Bosna“. Mimochodem, jejím členem byl i budoucí nositel Nobelovi ceny, spisovatel Ivo Andrić. Cílem Mladé Bosny bylo osvobození balkánských slovanských národů z nadvlády tehdejšího Rakouska- Uherska. Členy nebyli jenom Srbové, ale také muslimové – Bosňáci a příslušníci dalších národností. Okolo smrti vévody Ferdinanda je příliš mnoho podezřelých faktů, které ukazují prstem mnohem spíše na Vídeň a Berlín, než na Bělehrad. Proto mluvit dnes v těchto místech o teroristech a agresivních balkánských národech je přinejmenším nevkusné a hloupé, je to hrubá urážka.

Ptám se onoho pána, zda také legionáři, a jak jsem uvedl výše, také Kubiš a Gabčík, byli teroristé? Z logiky věci to tak vypadá. Tak ať si pan průvodce příště vezme stužku se svastikou, ať víme, s kým máme tu čest, protože takto demagogicky o nich mluví pohrobci velkoněmecké ideologie. A ať si ale uvědomí, že ona osudná kulka v Sarajevu odstartovala cestu k nezávislému Československu. Pro mne a mnoho mých přátel je Gavrilo Princip hrdina, který bojoval za svobodu svého národa, jako naši legionáři a opravdoví odbojáři II. a III. odboje.

p. s. A  ta jedna ze dvou svíček v cele G. Principa je za mne – čest jeho památce

 

Franišek Postupa

2 comments for “O teroristech, anarchistech a fašistech v Terezíně

  1. Blaza
    17.5.2016 at 20:44

    Dragi Františku mnogo hvala za ovaj tekst. Još uvek ne mogu da se oporavim od utiska koji imam posle ekskurzije…

  2. jozef
    6.6.2016 at 4:59

    Ďakujem za pekný článok, ktorého záver spojovaním národného hrdinu Gavrila Principa s Československými legionármi mi pripadá nanajvýš nevhodné. Pokiaľ viem, Gavrilo Princip sa NIKDY NEZÚČASTNIL VOJENSKEJ AGRESIE VOČI SOVIETSKEMU ZVÄZU, tak ako to urobili naši „hrdinovia“. Ešte šťastie že sa tu neušlo miesta k ufňukanej ublíženeckej politiky o „okupácii ČeskoPomlčkaslovenska v 68r.“, ktorej sa Srbi odmietli zúčastniť a ktorá bola „len“ zdvorilostnou návštevou sovietskych boľševikov, ktorou sa chceli zavďačiť za niekdajšiu zdvorilostnú návštevu Československých legionárov. Rád sa pripájam k protestu voči vedeniu hist(e)orických expertov prevádzkujúcich Terezín. No ale, mám k tomu tieto výhrady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fourteen − three =