Psaní sultánovi

Nestává se často, aby se umění propojilo s dějinami v jasný symbol doby, ale když už se to povede, stojí to za to. Obraz Ilji Repina z roku 1891 – Záporožští kozáci píší dopis tureckému sultánovi je unikátním příkladem „záporné diplomacie“. V době, kdy byla Osmanská říše na vrcholu svých sil, usilovala o dobytí Vídně, odpověděli na její ultimatum kozáci způsobem, který si zaslouží být citován. Mimochodem, spor kozáků a Turků byl o Krym. Psaní Mehmeda V. z roku 1676 znělo následovně:
Jako sultán, syn Mohameda, bratr slunce a měsíce, vnuk a vicekrál Alláha, vládce království Makedonie, Balylonu, Jeruzaléma, Horního a Dolního Egypta, císař nad císaři, panovník nad panovníky, výjimečný rytíř, nikdy neporažený, vytrvalý strážce hrobky Ježíše Krista, správce vybraný samotným Alláhem, naděje a útěcha muslimů, vítěz nad křesťany a jejich velký ochránce – nařizuji vám, záporožským kozákům, abyste se mi dobrovolně a bez odporu podřídili a zdrželi se obtěžování dalšími útoky.
Odpověď kozáků zněla takto:
(upozorňujeme, že následující text není vhodný pro děti.)
Záporožští kozáci tureckému sultánovi!
Ó sultáne, turecký ďáble a příteli a potomku ďábla, tajemníku samotného Lucifera. Jaký ďábelský druh rytíře to jsi, když nedokážeš zabít ježka s holou prdelí? Ďábel sere, tvoje vojsko žere. Nepodřídíš si, ty zkurvysynu, křesťanské syny; nebojíme se tvojí armády a budeme proti ní bojovat na zemi i na moři, matkomrde.
Ty babylonský kuchaři, makedonský koláři, sládku z Jeruzaléma, ovcomrde z Alexandrie, pasáku prasat z Horního a Dolního Egypta, arménské prase, podolský zloději, tatarský pohádkáři, popravčí z Kamence a hlupáku celého světa a podsvětí, idiote před Bohem, vnuku hada, vřede na našem ptákovi. Prasečí rypáku, kobylí prdeli, jateční pse, nepokřtěná hlavo, přeřízni vlastní matku!
Tak prohlašujeme my, záporožští, ty ubožáku. Nebudeš pást ani křesťanská prasata. Tím končíme, protože neznáme datum a nemáme kalendář; měsíc je na nebi, léta páně, v den ten samý jak u nás, tak u vás, takže polib nám prdel!
Ataman Ivan Sirko s celým záporožským vojskem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four × two =