Takový malý zázrak

Z okupovaných území (Kosovo a Metochije). V pravoslavném kostele Příluží u Vučitrnu jižně od Kosovké Mitorovice se na kameni ve zvonici objevila podoba bohorodičky. Místní to chápou jako dobré znamení. „Bůh na nás nezapomněl“, říká Stanka Bojković, „máme naději, naději na lepší zítřky“. Srbové zde tvoří enklávu v přísně ohraničeném území. Během pogromu na nealbánské obyvatelstvo v roce 2004 bylo v nedalekém Vučitrnu vypálen kostel svatého Iliji a zcela zničena romsko-aškalijská osada. Právě Vučitrn a jeho okolí bylo jedno z nejhůře postižených míst.

Kostel v Příluží  je jedinečný už svojí existencí. Je to jediný pravoslavný chrám v této oblasti postavený po roce 1999, kdy dochází k okupaci Kosova a Metochije, jediný na jih od řeky Ibar, která dnes tvoří faktickou hranici Albánců a Srbů. Obyvatelé města si kostel vybudovali sami v podmínkách blokády v roce 2006, vysvěcen byl v roce 2008.

„Když se ohlédmene zpět, kostel byl vždy sjednocujícím prvkem, útočištěm v časech nejtěžších. Tím je i dnes pro obyvatele Příluží a okoních vesnic“, říká Stanka Bojković.

Pro nás je možná takový malý zázrak nevýznmaný, ale pro lidi, jako je Stanka má význam, jež nejde slovy vyjádřit. /stv

Zdroj: http://beograd.in/https://www.facebook.com/Cuda.Gospodnja/?hc_ref=SEARCH

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × five =